ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye'de İlk Olan "Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi" Açıldı

Türkiye'de İlk Olan

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi'nin açılışı Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünde gerçekleştirildi. Açılışa İl Milli Eğitim Müdürümüz Abdullah KODEK, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri ve öğretmenlerimiz katıldı.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi olarak DOKAP'ın 2022 yılı yatırım programına sunduğumuz "Psikolojik İlk Yardım ve Travma Önleme Birimi" adlı sosyal projemizin amacı, ilimizde çeşitli okullarda görev yapan tüm psikolojik danışmanlara ve kamu kurumlarındaki memur personele psikolojik ilk yardım ilişkileri ve kriz döneminde ilk destek vermek, konularında eğitim verilmesidir.

Ayrıca dezavantajlı gruplarla çalışan tüm sivil toplum kuruluşlarındaki personeli ve gönüllü çalışmacıları da eğitimler proje kapsamında verilecektir. Hedefimiz PİY ile hâlihazırda verilen psikolojik hizmetlerin kalitesinin arttırılması ve destek çalışmalarının bütünlükçü bir bakış açısı ile sunulmasıdır. Çalışmalar sırasında veriler toplanacak, bilimsel araştırmalar yapılacak ve konu ile ilgili basın yayın hazırlanacak böylece mevcut literatüre katkı yapılacaktır.

Açılışta konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Abdullah KODEK:

"Psikolojik ilk yardım ve travma önleme birimi ani gelişen yaşam olayları öncesinde önleyici olarak görev alırken sonrasında da travmaya maruz kalmış her yaştan bireye destek olacaktır. Travmatik olaylar özellikle çocukluk travmaları zamanında ortadan kaldırılmazsa bireyin ilerleyen yaşlarda topluma zarar verecek şekilde orta çıkması kaçınılmazdır. Öğrencilerimizin daha sağlıklı hayatlarına devam etmeleri için psikolojik sağlamlık noktasında çalışmalar yapmalıyız.

Toplum ruh sağlığı açısından birimimizin öneminin de bu noktada altını çizmek istiyorum projeniz modüller şeklinde oluşturulduğundan kurumlar arası sürekli bir iletişimin yeni atanan kamu çalışanlarının da eğitimini sağlayarak sürdürülebilir ve interaktif bir merkez şeklinde çalışması sağlanacaktır. Merkezimizin giriş katında danışma odası, eğitim salonu, toplantı salonu, uzman odaları ve bekleme salonları ile Psikolojik İlk Yardım Birimi amaç ve hedeflerimizi uygulayabileceğimiz şekilde hizmete hazır hale getirilmiştir.

Dünyada İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya'dan sonra beşincisi Türkiye'de Çorum Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü olmuştur. Hizmetlerimiz ücretsiz ve herkese açık sunulacaktır.  

Bu projede emeği geçen tüm herkse teşekkür ediyor, ilimiz adına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

15-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-202215-12-2022

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.