ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’de İl Bazında Yapılan En Kapsamlı Çölyak Taramasının 1. Etabı Tamamlandı

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Hitit Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakülteleri arasında yapılan protokol kapsamında uygulanan “Okul Çağı Çocuklarında Çölyak Hastalığı Sıklığının Araştırılması” Projesinin 1. Etab,ı il merkezinde bulunan tüm seviyeden okullarımızın taranması ile tamamlandı.
Türkiye’de İl Bazında Yapılan En Kapsamlı Çölyak Taramasının 1. Etabı Tamamlandı

     16.01.2017 Pazartesi günü başlayan Çölyak Taraması, 70 okulda toplam 800 öğrencimize uygulandı. Tarama işlemi Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Atakan COMBA başkanlığında, Öğretim görevlileri Emre DEMİR ve Nadiye BARIŞ EREN’in yönettiği 15 kişilik bir ekiple yapıldı.

     Projenin 2. Etabı Şubat ayı içinde ilçelerimizin taranması ile tamamlanacak.

     Proje hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK: “Eğitimle ilişkili her durumun tespit ve iyileştirilmesi için çalışmaktayız. Bizim görevimiz sadece okul içinde öğrencilerimizin akademik durumlarının yükseltilmesi değil,  akademik durumuna etki edebilecek olan her türlü koşulun da tespit, takip ve iyileştirilmesi yönünde hareket etmektir. Sorumluluğumuz altında olan çocuklarımızın karşı karşıya olduğu sağlıkla ilgili muhtemel tehditlerin ortadan kaldırılması noktasında da çalışmalarımız devam etmekte. Bu tarama çalışması bu yönüyle önemsediğimiz bir çalışma. Elbette ki bu taramada çocuklarımızın hepsinin sağlıklı olduğunu görmek bizi mutlu eder. Ancak muhtemel risk altındaki çocuklarımızın da henüz çözüm imkânı varken durumun farkına varmalarını ve tedbir almalarını sağlamak da önemlidir.

     Türkiye’de il bazında okul çağı çocuklarına yönelik en kapsamlı olarak ilk defa ilimizde böyle bir projeyi hayata geçirmekten dolayı da ziyadesiyle memnun olduk. Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Sayın Atakan COMBA’ya ve proje kapsamında tarama yapan ekibimize, teşekkür ediyorum.” dedi.

19-01-201719-01-201719-01-201719-01-2017

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.