ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Mercedes-Benz Laboratuvarı Açıldı

Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine Mercedes-Benz Laboratuvarı Açıldı

     Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü ile Mercedes – Benz Türk A.Ş. arasında yapılmış olan “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü” çerçevesinde Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına kurulan Mercedes-Benz Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.

      Törene, Vali Yardımcımız Sayın Recep Yüksel, Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yahya ÇOBAN, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Çetin BAŞARANHINCAL, Mercedes-Benz Türk Eğitim Müdürü Sayın Raşit UZUNOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri ve davetliler katıldı.

       Okul Müdürümüz Sayın İbrahim AYAZ’ın açış konuşması ile başlayan programda Mercedes-Benz Türk Eğitim Müdürü Sayın Raşit UZUNOĞLU: “Sektörde kaliteli teknisyen yetiştirmeyi hedefleyen projemiz kurumumuza büyük heyecan ve keyif veriyor. Endüstri meslek liselerini Mercedes-Benz araçları ve ekipmanları ile donatarak araçların tüm teknik bilgilerini öğretmek, öğrencilerimize servislerimizde de staj yaptırarak okullarından mezun olduklarında sertifikalı eleman olarak çalışabilmelerini sağlamak en önemli gayemizdir. Destekleyen herkese teşekkür ederim” dedi.

         İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yahya ÇOBAN: “Sanayileşmede en önemli unsurlardan biri de bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip, yüksek verimi gerçekleştirecek insan gücünün yetiştirilmesidir. Bizler ülkemiz sanayisinin en önemli dinamiklerinden olan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin etkinliğini arttırmak ve öğrencilerimizin ülkemizin iş gücünde daha verimli rol almalarını sağlamak için bu ve benzeri projeleri destekliyoruz. Bakanlığımızın “2023 Eğitim Vizyonu” kapsamında mesleki ve teknik eğitimde sektörle birlikte eğitim-istihdam-üretim bağlamında en güzel örneklerden olan bu değerli çalışmaları için Mercedes-Benz Türk firma yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

       Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Çetin BAŞARANHINCAL ise konuşmalarında; sanayinin ve ülkemizin kalkınmasında mesleki eğitimin öneminin farkında olduklarını, bu laboratuvar ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yürüttüğümüz diğer projeler sayesinde mesleki eğitime her türlü katkıyı sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

        Sonrasında kürsüye gelen Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN ise “Çorum’da mesleki eğitimin Üniversite, Meslek Liseleri ve özel sektör işbirliği ile daha da iyi seviyeye gelmiş olmasından ve meslek yüksekokullarındaki farklı projelerle bu işbirliğine katkı sağlayarak Üniversitemizde bu anlamda teknokent kurulmasından, meslek yüksekokullarımızda sanayimiz ile birlikte 3+1 uygulamasının hayata geçirilmesinden  duyduğu mutluluğu dile getirerek Üniversitemiz Milli Eğitim ve diğer paydaşlarla Mesleki Eğitimin gelişiminin istenilen seviyeye gelmesi için her türlü katkıyı sunmaya hazır olduklarını dile getirerek konuşmasını tamamladı.

      Vali Yardımcımız Sayın Recep Yüksel konuşmasında: “Kaliteli işgücünün sağlanmasında ve İşsizliğin önlenmesinde mesleki eğitim kurumlarının üstlenmiş olduğu görev sanayimizin gelişmesinde önemli bir etkendir. Bu bağlamda özel sektör ile kamu kurumlarının mesleki eğitimin gelişmesinde iş birliği yapmaları önemlidir. Hızla gelişen endüstrinin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için ve dolayısıyla ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için bu iş birliğinin sürekli ve ileriye dönük olması gerekir. Mercedes-Benz şirketinin okulumuza yapmış olduğu bu katkı sayesinde sektörün talep ettiği yetkinliklere uygun olarak yetişen, dijital dönüşüme ayak uyduran nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak maksadıyla kurulan bu laboratuvarın İlimize hayırlı olmasını diliyor, Mercedes-Benz şirket yetkililerine, TSO ve Oda Başkanlarına, yöneticilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

       Yapılan konuşmaların ardından Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına kurulan 180 metrekarelik iki derslikli, üç çalışma tezgahı, takım setli, 7 bilgisayar, 4 motor, üç şanzıman ile birlikte bir adet kamyondan oluşan Mercedes-Benz Laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi. Program plaket takdim töreni ile son buldu.

 

12-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-201912-04-2019

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.