ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Salento İtalya ESC (European Solidarity Corps) Projemize Gönüllüler Aranıyor

Salento İtalya ESC (European Solidarity Corps) Projemize Gönüllüler Aranıyor

Türkiye'de ESC50 Kalite Sertifikası'na sahip tek il milli eğitim müdürlüğü olan Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü, gençlerimizi Avrupa'daki gönüllülük projelerine dâhil etme çalışmalarına başladı. Fattoria Pugliese Diffusa APS ile yapılan ortaklıkla ilimizden 18-30 yaş arası gönüllüler İtalya'nın Taurisano şehrinde 2 aydan 6 aya kadar olan gönüllülük çalışmalarına dâhil edilecekler.

ESC gönüllülük hareketliliğimize başvuracak adaylardan temel düzeyde kurs açabilecek kadar İngilizce bilgisi, ilkokul öğrencileri için açılacak sanat veya müzik atölyelerinde aktif görev alabilme gibi özellikler aranıyor.

Başvuracak adayların İngilizce motivasyon mektuplarını ve CV'lerini arge19@meb.gov.tr adresine eposta göndermeleri gerekiyor.

 

European Solidarity Corps-ESC Programı Nedir?

"European Solidarity Corps (ESC)" veya Türkçe adıyla "Avrupa Dayanışma Programı (ADP)" Avrupa Birliği tarafından 2019 yılında uygulamaya konan yeni gönüllülük ve dayanışma programıdır. Bu program kapsamında 18-30 yaş (bu yaşlar dâhil) arasındaki gençler herhangi bir AB ülkesinde veya kendi ülkesinde 2 haftadan 12 aya kadar gönüllülük programlarına katılabiliyor.

ESC programında gönüllülük projeleri ikiye ayrılmaktadır. Bunlar kısa dönem (seyahat süresi hariç 14-59 gün) ve uzun dönem (seyahat süresi hariç 2-12 ay) gönüllülük projeleridir. Her gencin sadece 1 kısa dönem + 1 uzun dönem gönüllülük projesi hakkı vardır. Bu haklarını kullandıktan sonra artık ESC' nin gönüllülük projelerine katılamaz. Eğer ilk olarak uzun dönemli bir ESC' gönüllülük projesine katılırsanız o zaman kısa dönem hakkınızı da kullanmadan bu programdan yararlanma hakkınız sona erer.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.