ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Osmancık 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Gaziantep 2020 Teknofeste Gidiyor

Osmancık 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi Gaziantep 2020 Teknofeste Gidiyor

Eylül ayında Gaziantep'te yapılacak Gaziantep 2020 Teknofest bünyesinde,  TÜBİTAK ve Teknofest işbirliğiyle bu yıl ilk defa Liseler Arası İnsansız Hava Aracı Yarışması düzenleniyor.

Osmancık 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi de TÜBİTAK'a sunmuş olduğu teknik raporla yeterli puanı alarak Çorum'u temsilen yarışmaya katılmaya hak kazanmıştır. Okul müdürü Hüseyin AKSUNGUR tarafından danışmanlığı yürütülen takımda yedi öğrenci bulunuyor. Takım adı Kurtarıcı anlamına gelen ''HALASKAR' olup, geliştirmekte oldukları İnsansız hava aracının adı da; 2012 yılında Konya'da eğitim uçuşu yaparken şehit olan Yüzbaşı Ümit Özer'e ithafen ''ÖZER-M001'' olarak belirlenmiştir.

Takım danışmanı Hüseyin AKSUNGUR, Şubat ayında başladıklarında konuya yabancı olduklarını, yaşanan pandemi sürecinde tamamen bu konuya yoğunlaşabilme fırsatı bulduklarını ve haftalık online canlı bağlantılar yoluyla toplantılar gerçekleştirdiklerini, teknik rapor hazırlama sürecinde her konuyu derinlemesine irdelediklerini, bugün geldikleri noktanın otonom uçuş kabiliyetlerine sahip bir sabit kanatlı İnsansız hava aracı üretebilme yeterliliğinde olduğunu ifade etti. Bu faaliyetimizle; Gençlere güvenildiğinde her işin üstesinden gelebileceklerini kanıtladıklarını ifade etti. Geleceği gençlerimize emanet edeceksek onlara güvenmeli ve yüreklendirmeliyiz ifadelerini kullandı.

İL MEM SARI Osmancık ziyaretinde Halaskar Takımını ziyaret ederek çalışmalar hakkında öğlencilerden bilgi aldı. SARI, çocukların, çalışmalarını hayal ederek hayata geçirdiklerini ve böylece öz güvenlerinin geliştiğini ifade etti. Biz istiyoruz ki çocuklarımız, gençlerimiz hayal kursun. Ve o hayalin peşinden koşsun, tasarlasın, üretsin. İnşallah Osmancık'tan başlayan bu yolculuk çok daha ileri seviyelere gider. Üreten ve ülkemize katkı sunan her türlü fikrin, destekçisi olacağız" açıklamasında bulundu.

SARI, Halaskar Takımına ve danışman öğretmenine başarılar dileyerek, Çorum'u en iyi şekilde temsil edeceklerine inandıklarını belirtti.

29-07-202029-07-202029-07-202029-07-202029-07-2020

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.