ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okul Müdürlerimizle “Çölyak Farkındalık Toplantısı” Yapıldı

Okul Müdürlerimizle “Çölyak Farkındalık Toplantısı” Yapıldı

     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “9 Mayıs Dünya Çölyak Günü” nedeniyle yapılması istenen Çölyakla ilgili farkındalık ve  bilgilendirme çalışması  kapsamında “Çölyak Farkındalık Toplantısı” yapıldı.

     Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, Şube Müdürlerimiz, Çorum Çölyak Derneği yöneticileri ve okul müdürleri katıldı.

     Toplantıda ilk önce Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa AZAK Çölyakla ilgili  görülen rahatsızlıklar, görülme sıklığı ve Çorum Çölyak Derneği Web Sitesi hakkında bilgiler verdi. Daha sonra Dernek Başkanı Hacer KESİCİ Çorum Çölyak Derneği’nin faaliyetleri, Çölyaklı çocukların okullarında yaşadıkları zorluklar ve çözüm önerileri hakkında bir sunum yaptı.

     Son olarak Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı’ndan Dr. Fulya ÖZBOLAT Çölyaklıların çalışma ortamı ve hayatta yaşadıkları zorluklar hakkında bilgiler  verdi. Toplantıda ayrıca, yöneticiler, öğretmenler, öğrenciler, veliler  ve kantincilere yönelik  neler yapılabileceği konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, geçen sene Hitit Üniversitesi işbirliği ile Türkiye’de il bazında en kapsamlı Çölyak taraması yaptıklarını belirterek: “Çölyak’ın  bir hastalık değil yaşam tarzı olduğunun anlaşılması, farkındalığı artırılması olması önemli. Böylece Çölyak hastalarının yaşam kalitesinin düşmesinin önüne geçilmiş oluyor. Çocuklarımızın sağlıkla ilgili karşılaşabilecekleri muhtemel tehditlerin ortadan kaldırılması noktasında da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Burada verdikleri bilgilerden dolayı Çorum Çölyak Derneği yöneticilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.