ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Okul Çağı Çocuklarında Çölyak Hastalığı Sıklığının Araştırılması” Projesi Kapanış Töreni Yapıldı

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve  Hitit Üniversitesi işbirliği ile yapılan “Okul Çağı Çocuklarında ÇÖLYAK Hastalığı Sıklığının Araştırılması” projesi kapanış töreni Hitit Üniversitesi MYO Ethem Erkoç Konferans Salonunda yapıldı. 
“Okul Çağı Çocuklarında Çölyak Hastalığı Sıklığının Araştırılması” Projesi Kapanış Töreni Yapıldı

     Çorum Milletvekili Sayın Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT, Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, Hitit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Atakan COMBA ve davetliler katıldı.

     Törende, Çorum Milletvekili Sayın Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT böyle bir çalışmanın gerçekleşmesinde gayretlerinden dolayı  Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK’e teşekkür ederek başladığı konuşmasında: “Çocuklarımızın, velilerimizin farkındalıklarının artırılmasına öncülük ettiler. Bunun bir hastalık olmadığı, yaşam tarzı olduğunun anlaşılması önemli. Çorum’da bu projenin farkındalığı artırmış olması benim için de gurur kaynağı. Böylece yaşam kalitesinin düşmesinin önüne geçilmiş oluyor. Bu nedenle Milli Eğitim Müdürümüze, Rektörümüze, projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

     Daha sonra Yrd. Doç. Dr. Atakan COMBA, 9 Ocak’ta başladıkları çalışma sürecini anlatarak tarama sonuçları hakkında bilgi verdi: “Toplamda 216 okulumuzda, 847’si ilçelerimizde olmak üzere 1.730 öğrencimize Çölyak taraması yapılmıştır. Taramalar sonucunca 8 öğrencimizde Çölyak hastalığı tespit edilmiştir. Bu öğrencilerimiz için tedavisi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.” diyerek,  desteklerinden dolayı Çorum Milletvekili Sayın Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT, Hitit Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK ve proje ekibine teşekkür etti. 

     Türkiye’de yapılan  en kapsamlı Çölyak taraması olan projenin kapanış programı hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.

15-05-201715-05-201715-05-201715-05-201715-05-2017

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.