ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mülteci Öğrencilerimizin Durumları Okul Müdürlerimizle Yapılan Toplantıda Değerlendirildi

Mülteci Öğrencilerimizin Durumları Okul Müdürlerimizle Yapılan Toplantıda Değerlendirildi

        Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında yürütülen çalışmalar, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yahya ÇOBAN, Hitit Üniversitesinden Akademisyenler,  İl Göç İdaresi Müdürlüğünden bir Uzman, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz ve okul müdürlerimizin katılımlarıyla ele alındı.

        İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda gerçekleşen programda İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yahya ÇOBAN, Hitit Üniversitesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Metin UÇAR, Doç Dr. Yakup COŞTU, Doç Dr. Macit YILMAZ, İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uzmanı Sidre Nil YANIK birer sunum yaptılar.

        İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yahya ÇOBAN göçmenlerin Türkiye'nin, özelde İlimizin bir gerçeği olduğunu belirttiği konuşmasında: "2012  den sonra yoğun bir göç yaşadık. İlimizde 15 000 cıvarında mülteci barınıyor. Okullarımızda 3342 öğrencimiz var ve bu öğrenciler içerisinde çok yetenekli öğrenciler var. Bu misafirlerimizin Türkçe'yi tam öğrenmelerini amaçlıyoruz. Okullarımıza devam eden öğrencilerimize hem dilimizi hem de kültürümüzü çok iyi öğretmemiz bizim için bir kazanım olacaktır.  Eğitimciler olarak devletimizin yaptıkları yanında bizim de çalışmamız gerekiyor. Üniversitemiz bu konuda duyarlı. Akademisyenlerimiz bizimle birlikte okullarımızda çalışmalar yapıyorlar. İnanırsak sorunlarımızı çözer ve ülkemize katma değer kazandırmış oluruz." dedi.

        İl Göç İdaresi Müdürlüğünden Uzman Sidre Nil YANIK: "Çorum 15000 yabancı ile mülteci yoğunluğu fazla olan iller arasında. Göçmen ailelerle görüşmeler yapıyoruz. Türkçe öğrenmeleri karşılaşılan sorunların başında geliyor. Okula devam etmeyenler için adres güncellemeleri yapılacak. Böylece bu sorunun da çözüleceğini düşünüyoruz." dedi.

        Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Metin UÇAR okullarda yürüttükleri 'Dil Kardeşliği Projesi'ni anlatarak: "Göç küresel bir sorun. Bizim de yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın var. Bu süreç bitmeyecek. Bu süreçten nasıl daha az zararla yada karlı çıkabiliriz? Üniversitemizin Göç Merkezinde  bu konuyla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Suriyeliler ve diğer göçmenlerle ilgili ön yargılar var. Bunların azalması için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Biz son yıllarda yoğun bir şekilde Suriyelilerin göçüyle karşılaştık.  Dünya istemiyor gibi gözükse de sınırlarını bir şekilde açıyorlar. Bazı olumsuzluklar olsa da mültecilerin olumlu katkıları da var. Dünyada ucuz iş gücü olarak görülüyor.  Dünyada en çok göçmeni olan ülkeler en gelişmiş ülkeler.  Dil öğrenmeyen öğrenciler entegre olamıyorlar. Biz de 'Dil Kardeşliği Projesi' ile öğrencilerimizin dil öğrenmelerine katkı sunmayı hedefliyoruz. Okullar da gönüllülük esasına dayalı oluşturduğumuz gruplarla göçmen öğrenciler kendi dillerini öğretirken bizim öğrencilerimiz de onlara Türkçe'yi öğretiyorlar. Bunun çok olumlu sonuçlarını gördük." dedi.

        Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup COŞTU: "Bu topraklar göç konusuna yabancı değil.  Binlerce yıldır yaşanıyor. Konuya rasyonel olarak yaklaşmak ve politikalar üretmek gerekiyor. Göçmenler konusunda öğretmen yaklaşımları üzerinde çalışıyoruz. Öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin ve rehber öğretmenlerimizin tutumu nedir? Bunları tespit ederek uyum içerisinde ortak strateji geliştirmek istiyoruz. Sizlerle bizi buluşturduğu için İl Milli Eğitim Müdürümüze teşekkür ediyorum." dedi.

       Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Macit YILMAZ okula devam etmeyen öğrencilerden bahsederek: "Geçim kaygısından kaynaklanan devamsızlıklar var. Atık toplayarak  geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar." dedi.

       Toplantının sonunda katılımcıların sorularına cevap veren konuşmacılar okullarda göç ve göçmen olgusunun uzmanlar tarafından anlatılması gerektiği vurguladılar.

 

24-05-201924-05-201924-05-201924-05-201924-05-2019

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.