ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Projesi Kapsamında Tablet Bilgisayar Dağıtımı Tüm İllerimizle Eş Zamanlı Olarak İlimizde de Gerçekleşti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın himayelerinde yürütülen FATİH PROJESİ kapsamında 700.000 adet tablet bilgisayarın dağıtımı ülkemiz genelinde canlı yayınla, eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.
Fatih Projesi Kapsamında Tablet Bilgisayar Dağıtımı Tüm İllerimizle Eş Zamanlı Olarak İlimizde de Gerçekleşti.

İlimizde düzenlenen tablet bilgisayar dağıtım töreni, Çorum Anadolu Lisesi’nde yapıldı. Saat 10.00’da başlayan törene, Çorum Millet Vekili Sayın Cahit BAĞCI, Vali Yardımcımız Sayın Adem SAÇAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali BÜYÜK ve Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sayın Rumi BEKİROĞLU katıldı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK açılış konuşmasında; 37 okulda öğrenim gören 9. sınıf 5 bin 100 öğrenciye tablet dağıtılacağını söyledi. İl genelinde bugüne kadar 83 okulda bin 842 etkileşimli tahta kurulumunun yapıldığının altını çizen Büyük, "Etkileşimli tahtaların yanı sıra geçtiğimiz yıl eğitim ve öğretim döneminde 7 bin tablet bilgisayar dağıtıldı. Bütün tabletler, kablosuz erişime açık halde dağıtılacak. Öğrenciler, tabletlerinden bakanlığımızın kendileri için sağladığı güvenli internet içeriği prosedürü ile diledikleri zaman diledikleri yerden internete bağlanabilecekler." diye konuştu.

 

Çorum Milletvekilli Cahit Bağcı, dağıtılan tablet bilgisayarların son derece donanımlı olduğunu belirterek, eğitimde teknolojik dönüşüme dikkat çekti. Bağcı, sınıfların etkileşimli tahtalarla donatılırken öğrencilerin de artık tabletleriyle eğitim aldıklarını dile getirdi.

 

Vali Yardımcısı Sayın Adem SAÇAN, öğrencilere teknolojiyi eğitime dönük kullanma çağrısında bulundu.  Sayın Vali Yardımcımız; "Bundan yıllar önce bu imkanlar bulunmuyordu. Şimdi teknolojiyle eğitim görme fırsatı bulunuyor. Öğrencilerimizin bu fırsatı iyi değerlendireceklerine inanıyorum." dedi.

 

Program, tablet bilgisayarları öğrencilere dağıtmasıyla sona ererken, protokol üyeleri okulda daha önceden açılmış olan TÜBİTAK Bilim Fuarı Sergisini de gezerek öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldılar. Öğrenciler ve tüm emeği geçenlere teşekkür ettiler.


Dağıtılan tablet bilgisayarların teknik özellikleri şu şekilde belirtildi:

%100 yerli tasarımla üretilen tabletlerde 8 çekirdekli işlemci, ve 2 gigabyte RAM, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarlarda, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Son nesil kırılmaya dayanıklı Gorilla Glass camla üretilen tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkanı da sağlıyor.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.