ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çorum'da Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Düzenlendi

Çorum'da Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi (METYAP) Toplantısı Düzenlendi

Mesleki eğitimdeki yeni gelişmeler ve bu gelişmelerin işletmeler açısından faydalarının 81 ildeki oda ve birlik temsilcilerine yüz yüze aktarılmasına yönelik 'Mesleki Eğitimi Tanıtma ve Yaygınlaştırma Projesi' (METYAP)" tanıtım toplantısı Çorum'da gerçekleşti.

Sektör ile eğitim camiası arasındaki işbirliğini güçlendirecek olan METYAP kapsamında düzenlenen tanıtım toplantısına; İşyeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, oda ve birlik temsilcileri ile okul müdürleri katıldı. 

Toplantıda; mesleki eğitim merkezlerinin tanıtımı ile ilgili sunum yapılarak işletmelerin ihtiyaç duyduğu meslek ve alanlarda nitelikli işgücünün yetiştirilmesi, meslekî eğitimin kalitesinin artırılması ve eğitim-istihdam-üretim bağlantısının sağlıklı bir zeminde yürütülmesine yönelik bilgi alışverişinde bulunuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, METYAP ile gelişen teknoloji ve yeniliklere adapte olacak, ara eleman değil aranan eleman olan, işletmelerde üretimin en başından itibaren yer alacak donanımlı bireyler yetiştirmek amacıyla uygulanan etkili bir proje olduğunu kaydetti.

Kodek, Bakanlığımızın 1 milyon öğrencinin mesleki eğitim ile buluşturma hedefi olduğunu ve Müdürlüğümüz de bu amaçla yoğun çalışmalar ortaya koyduğunu, bu kapsamda Çorum'da 32 meslek okulumuz bünyesinde açılan mesleki eğitim merkezleri ile METYAP projenin uygulandığını söyledi.

Bakanlığımız İş Yeri Tabanlı Mesleki Eğitim Daire Başkanı Süleyman AKGÜL ise yaptığı konuşmada "Mesleki eğitim merkezleri, örgün mesleki ortaöğretim kurumları olarak yeniden yapılandırılmış olup öğrencilerin özlük hakları geliştirilmiş yine öğrencilerin mesleki eğitim aldığı işletmelere yönelik teşvik ve devlet desteği sağlanmıştır.  Mesleki eğitim merkezleri ile işletmeler arasında var olan güçlü bağın daha da geliştirilmesi, işletmelerin gün geçtikçe artan kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması ülkemizin kalkınmasında büyük katkılar sağlayacaktır." şeklinde ifade etti.

25-02-202225-02-202225-02-202225-02-202225-02-202225-02-202225-02-202225-02-2022

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.