ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çölyak Taramasının İkinci Etabı İlçelerde Devam Ediyor

     Türkiye’de bu alanda yapılan en kapsamlı çalışma olan “Okul Çağı Çocuklarında Çölyak Hastalığı Sıklığının Araştırılması” Projesinin ikinci etabı ilçelerimizde devam ediyor.
Çölyak Taramasının İkinci Etabı  İlçelerde Devam Ediyor

     İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Hitit Üniversitesi Tıp ve Mühendislik Fakülteleri arasında yapılan protokol kapsamında uygulanan proje ile İlçelerimizde bulunan 142 okulumuzda toplam 840 öğrencimize Çölyak taraması yapılacak.

     İlçe proje yürütme sorumluları ile yapılan toplantıda sağlığın önemini ve sağlığa verdikleri desteği dile getiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK: “İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizlerin görevi çocuklarımızın sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için gereken tüm tedbirleri tam ve zamanında almaktır. Bu çerçevede bugüne kadar konunun ilgili taraflarıyla çalışmalarımızı her zaman öncelikli olarak değerlendirdik. Gerek Üniversitemiz gerekse Tıp Fakültemiz devamlı surette yanımızda ve destekçimiz oldular. Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Reha Metin ALKAN’ın şahsında tüm akademik kadromuza, ayrıca “Okul Çağı Çocuklarında ÇÖLYAK hastalığı Sıklığının Araştırılması” projemizde taramayı yapan Yrd. Doç. Dr. Atakan COMBA ve ekibine teşekkür ediyorum.” dedi.

     Proje hakkında bilgi veren Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatri Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Atakan COMBA: “Projenin birinci etabında il merkezimizde bulunan 74 okulda toplam 755 öğrencimize tarama yapıldı. Çocuklarımızdan 2 tanesi pozitif 15 tanesi şüpheli çıktı. Bu öğrencilerimizin kesin tanılama ve tedavi süreçleri Tıp Fakültesi hastanemiz tarafından takip edilmektedir. İlçelerimizde yapılan tarama testinde de pozitif çıkan öğrenciler olursa onların kesin tanılama ve tedavi süreçleri de üniversite hastanemiz tarafından yapılacaktır.” dedi. 

11-02-201711-02-201711-02-2017

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.