ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

T.C.

ÇORUM VALİLİĞİ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

  

BASIN AÇIKLAMASI

 

20 Haziran 2020 Cumartesi günü, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sırasında, 23 Nisan Ortaokulumuzun bahçesinde, okul müdürü ve basın mensupları arasında yaşanan tartışma ve şiddet uygulandığı iddiasına ilişkin medyaya yansıyan görüntü ve haberler ile 22 Haziran 2020 Pazartesi günü İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz önünde bir grup basın mensubunun yaptığı eyleme   ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

 

20 Haziran 2020 Cumartesi günü Liselere Geçiş Sınavı (LGS) sırasında okul müdürü ve basın mensupları arasında yaşanan tartışma ve iddia edilen arbede konusunda olay sonrası mesainin ilk günü olan 22 Haziran 2020 Pazartesi günü ilgililer hakkında idari işlem başlatılmıştır.

 

22 Haziran Pazartesi günü Müdürlüğümüz önünde basın mensuplarının bir araya gelerek yaptıkları açıklamada Milli Eğitim Müdürlüğü'nün konuya sessiz kaldığı okul bahçelerine öğrenci ve sınav görevlilerinin dışında hiç kimsenin alınmamasına yönelik Bakanlık talimatının duyurulmadığı iddiasının eksik bilgiden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Bizzat Sayın Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk tarafından, LGS öncesi katıldığı televizyon programlarında, LGS için alınan tedbir ve kurallar kamuoyuna duyurulmuştur. Ayrıca Bakanlığımız tarafından okullarımıza gönderilen emir ve talimatların veli, öğrenci ve vatandaşlarımızı ilgilendiren bölümleri İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından kamuoyuna açık olarak yayınlanan LGS bilgilendirme videolarında  ilan edilmiştir.

 

Ek olarak, Müdürlüğümüz kurumsal sosyal medya hesaplarında da sınav sırasında uyulacak kurallar, özellikle de okul bahçesine öğrenci ve sınav görevlisi haricinde kimsenin giremeyeceği bilgileri defaatle kamuoyuna duyurulmuştur.

 

Sınav güvenliğinin sağlanması, ayrıca reşit olmayan öğrencilerimizin görüntü ve seslerinin veli izni olmadan yazılı ve görsel basında yayınlanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasının sorumluluklarımızdan olduğu unutulmamalıdır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 23.06.2020

 

 

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.