ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

       İlimiz İskilip İlçesi Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi ile ilgili 26-27 Haziran 2019 tarihlerinde yerel internet sitelerinde ve günlük gazetelerde çıkan haberle ilgili kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacı hasıl olmuştur.

       İskilip Halk Eğitim Merkezimiz 1970 yılında kurulmuş olup, 1990 yılında 3423 sayılı MEB'e bağlı Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları Döner Sermayesi Hakkında Kanun hükümleri uyarınca Döner Sermaye faaliyetlerine başlamıştır. 1990 yılından itibaren devam eden döner sermaye iş ve işlemleri hiç kesintiye uğramamış, iddia edildiği üzere kapatılıp tekrar açılmamıştır. Merkezimizin iş ve işleyişi, tamamen kanun ve yönetmelik hükümlerine göre düzenlenmiş, faaliyetleri de bu doğrultuda gerçekleşmiştir.

      Merkezimiz bugüne kadar kendi sınıflaması içerisinde yer alan diğer merkezlere göre örnek teşkil edecek çalışmalara imza atmış ve Çorum için, memleketimiz için katma değer meydana getirmiştir.  Eğitim süreci dışında kalmış gençlerimiz, bayanlar  ve engelli bireylerin istihdamına yönelik mesleki eğitim ve iş edindirme kursları verilmiş, Çorum bölgesinden sağlanan hammadde ile üretilen ürünler ülkemizin dört bir yanına gönderilerek milli ekonomiye de katkı sağlanmıştır. Sadece 2018/2019 Eğitim Öğretim yılında 215 kurs açılmış, bu kursların 45 tanesi döner sermaye faaliyetleri sayesinde gerçekleştirilmiştir.

     Merkezi ve malî denetime de açık olan kurumumuzun tüm hesapları bakanlığımız ve maliye tarafından anlık takip edilmekte olup, yapılan iş ve işlemlerden dolayı şu ana kadar kurum hakkında açılan bir soruşturma veya dava süreci bulunmamaktadır.

     Sonuç olarak, haberde iddia edilen hususlar gerçekleri yansıtmamakta, kurum ve makamlar töhmet altında bırakılmakta, Çorum için çalışan, üreten; ekonomiye ve istihdama katkı sunan Halk Eğitim Merkezimiz yıpratılmaya çalışılmaktadır. İyi niyetten mahrum açıklamanın Çorum'un hayrına ve menfaatine olmadığını beyan ediyor, takdiri Saygıdeğer Çorumlulara bırakıyoruz.

 

     Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

     27 Haziran 2019

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.