ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Asım´ın Nesli Akif Dede´sini Tanıyacak.

İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif’in düşünce dünyası,  gençliğimizin mutlaka okuması ve anlaması gereken bir derya gibidir. Vatan sevgisinden, ahlaklı olmaya; ilim öğrenmekten, çalışmaya kadar birçok hayati konuda gençlerin gelişimine yön verecek reçeteler Mehmet Akif’in düşünce dünyasından sızarak eserlerinde ortaya çıkmıştır. Bu gerçeklikten yola çıkarak hazırlanan “ASIM’IN NESLİ AKİF DEDE’SİNİ TANIYOR” projesi açılış toplantısı ve kitap dağıtım töreni Mehmet Akif ERSOY ortaokulunda yapıldı.
Asım´ın Nesli Akif Dede´sini Tanıyacak.

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ortak olduğu projenin diğer ortakları ise; Çorum Belediyesi, Dünya Çocuk Ve Gençlik Derneği, İl Özel İdaresi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüdür. Dünya Çocuk Ve Gençlik Derneği koordinesinde sürdürülecek olan proje kapsamında; Vehbi VAKKASOĞLU’nun yazdığı “AKİF DEDE” isimli kitaptan, öğrencilere 600 adet dağıtıldı. Dağıtılan kitapları okuyan çocuklarla 2 farklı etkinlik yapılarak Mehmet Akif ERSOY tanıtılacak. Okunan kitapla ilgili düzenlenin yarışmanın sonucunda dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler dağıtılacak. Proje finalinde ise Kitabın yazarı Vehbi Vakkasoğlu’nun katılımıyla 10 Mart 2015 tarihinde Devlet Tiyatro salonunda bir konferans düzenlenecek ve dereceye girenlere ödülleri dağıtılacak.

Proje açılış töreninde konuşan Ayrıca ilk 30 öğrenci İstiklal Marşı’nın yazıldığı Ankara’daki Tacettin Dergahını ziyaret edecekler. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK; “Akif’i anlamanın tarihi anlamak olduğunu, gençliğin kendisine rol model belirlerken hayatı ve şahsiyetiyle örnek alınabilecek en güzel örneklerden birini olduğunu belirtti. Ayrıca kitap okumanın, okuma alışkanlığı edinmenin önemine de değinen BÜYÜK; başarılı olmanın formülünün mümkün olduğunca fazla kitap okumaktan geçtiğini” söyledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Zeki GÜL ise yaptığı konuşmada emeği geçen herkese teşekkür ettikten sonra Akif’i anlamanın hayat olumlu bakış geliştirmekteki öneminden bahsetti.

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Çorum Şube Başkanı Osman YÜZTGENÇ ise yaptığı konuşmada; Dernek olarak gençlerin ahlaklı ve bilgili gelişmeleri için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini, çalışmalarının kurumların desteğiyle her gün daha da ileri gittiğini söyledi.

 

Tören, kitap dağıtımı yapıldıktan sonra salonda bulunan idareci, öğretmen, öğrenci, basın mensubu, misafir tüm katılımcıların toplumsal farkındalık oluşması adına örnek kitap okuma etkinliğiyle sona erdi.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.