ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akılcı İlaç Kullanımı Projesi İmzalandı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Çorum Eczacı Odası arasında “Akılcı İlaç Kullanımı” projesi imzalandı.
Akılcı İlaç Kullanımı Projesi İmzalandı.

İl genelinde ilk ve ortaokullarda uygulanacak projenin imza töreninde konuşan Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK; İlaç kullanımına bağlı risklerin çoğalması, yükselen ilaç harcamaları, ilaçların akılcı olmayan kullanılışları ve bireylerin gitgide artan otonomisi, sağlık problemlerinde hastaların reçetesiz ilaçları kendi kendilerine seçmesi gibi durumların; “akılcı ilaç kullanımını” üzerinde önemle durulması gereken bir konu olarak karşımıza çıkarmaktadır dedi.

Küçük yaşlarda edinilen bilgilerin hayat boyu kalıcı olduğunu belirten BÜYÜK; ilk ve ortaokullarda eğitim alan çocukların hedef kitle olarak bu sebeple seçildiğini sözlerine ekledi.

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak toplumu ilgilendiren her konuda olduğu gibi bu konuda da sorumluluk sahibi olmanın bilinciyle hareket ettiklerini belirten BÜYÜK, projeyle Haziran 2015’e kadar il merkezi ve ilçelerdeki tüm ilk ve ortaokullarda eğitim gören çocukların “Akılcı İlaç Kullanımı” konusunda bilinç ve duyarlılıklarının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

İmza töreninde konuşan Çorum Eczacı Odası Başkanı Süleyman Koca’da;  Türk Eczacılar Birliği, Çorum Eczacı Odası olarak toplumun bilinçli ilaç kullanımı konusunda eğitilmesinde üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtti.

KOCA; Akılcı olmayan ilaç kullanımı, başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin önemli bir sağlık sorunudur ve düzeltilmesi güç bir alışkanlık olarak kabul edilmektedir. Gereksiz ve yanlış ilaç uygulaması ölümle de sonlanabilen birçok sağlık sorununa sebep olabilmektedir dedi.

İlaçların akılcı olmayan kullanımının sonuçlarının ise; tedaviden yarar görülmemesi, istenmeyen ilaç etkilerinde artış, uygunsuz antibiyotik kullanımına bağlı gelişen antibiyotik direnci olduğunu belirten KOCA, ilaçların aşırı kullanımının ortaya çıkardığı uygunsuz hasta talepleri, ilaç stoklarının azalmasına bağlı ilaca erişim güçlüğü ve hastaların sağlık sistemine güveninde azalma, ilaç bağımlılığı ve ilaç maliyetinde artıştır dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali BÜYÜK; “AKILCI İLAÇ KULLANIMI” projesi ile olumsuzlukların ortadan kalkması için güzel bir adım atılmış olacağını belirterek, Çorum Eczacı Odası Başkanı Süleyman KOCA ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

AKILCI İLAÇ KULLANIMI NEDİR?

Akılcı ilaç kullanımı, Dünya sağlık örgütünün 1985 yılında tanımlamış olduğu şekliyle “Kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozajda, en uygun maliyetle ve ve kolayca sağlayabilmeleridir.”

Bir endikasyon için uygun ilaç, etkinlik, güvenlik ve maliyet kriterleri dikkate alınmışsa, akılcı olarak seçilebilir. AKILCI İLAÇ KULLANIMI, bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına  alınması veya tedavi edilmesi için bir ilacın kullanılmadan önce mutlaka 5 yönden doğru olduğundan emin olmaktır.

-          Doğru ilaç

-          Doğru kişi için

-          Doğru miktarda

-          Doğru zamanda

-          Doğru şekilde (yutma, çiğneme gibi)

Akılcı ilaç kullanımının sağlanmasında sorumluluk sahibi taraflar şunlardır;

-          Hangi ilacın kullanılacağına karar veren hekim

-          İlacı uygun şartlarda sağlayan ve danışmanlığını yapan eczacı

-          İlacı uygulayan hemşire

-          Diğer sağlık personeli

-          Hasta/Hasta yakını

-          İlaç sektörü

-          Düzenleyici otorite

-          Meslek örgütleri

-          Diğer(medya, akademi)

Akılcı ilaç kullanımı açısından eczacı kimdir?

Akılcı ilaç kullanımı konusunda eczacı; özel bir eğitim almış, ilacı hazırlama sanatını bilen ve ilaçları hastalar için sağlayan kişidir.

İlaç kullanmaya başlamadan önce eczacıya neler sorulmalıdır?

-          İlacı nasıl hazırlayacağım? (Sulandırma, suya atma vb.)

-          İlacı nasıl kullanacağım?

-          İlacı günün hangi saatlerinde/ kaç kez kullanacağım?

-          İlaç tedavim kaç gün sürecek?

-          İlacı kullanırken kaçınmam gereken yiyecek ve içecekler var mı?

-          Tedavim sırasında istenmeyen bir etkiyle karşılaşırsam ne yapmalıyım?

-          İlacımı nasıl (hangi şartlarda) saklamam gerekiyor?

Eczacıların Akılcı İlaç Kullanımına önem vermesi tedavide etkili midir?

Çoğu kez hastanın ilacını kullanmadan önce, son karşılaştığı sağlık mesleği mensubu eczacılardır. Dolaysıyla eczacının hastaya vereceği bilgilerin önemi büyüktür. Bilhassa ilacın karşılanma sürecinin eczacı tarafından gereği gibi yapılması, reçetede yazan talimatlar ve ilaç kısa ürün bilgisi doğrultusunda yeterli bilgilendirme ve işaretlemeler sonrası ilacın hastaya sunulması önem taşır. Hastanın hastalığının niteliğini anlaması, ilaçların ne için verildiğini, ne şekilde kullanması gerektiğini anlaması, tedaviye cevap vermesini artıran en önemli faktördür. İlacın reçetelendirilmesinden, hastanın kullanımı ve tedavi aşamasının sonuçlanmasına kadar olan süreç içinde akılcı kullanımının artırılabileceği en önemli ve en kolay basamak eczanelerdir.


Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.