ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akılcı İlaç Kullanımı Projesi Devam Ediyor; “Akıllıyım, Akılcı İlaç Kullanıyorum”

Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Çorum Eczacı Odası Arasında Ekim ayında imzalanan “Akılcı İlaç Kullanımı” Projesi kapsamında Toki Şehit Şükrü ÖZYOL Ortaokulunda farkındalık faaliyeti ve proje eğitim sunumu gerçekleştirildi.
Akılcı İlaç Kullanımı Projesi Devam Ediyor; “Akıllıyım, Akılcı İlaç Kullanıyorum”

Düzenlenen törene İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, Çorum Eczacı Odası Başkanı Sayın Süleyman KOCA ile yönetim kurulu üyeleri ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Kadir SÖNGÜT katıldı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyit Ali BÜYÜK; “Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın hayata hazırlanırken bedensel ve zihinsel donanımlarının en yüksek seviyeye çıkarılması eğitimin temel amacıdır. Çünkü sağlıklı birey, sağlıklı toplum demektedir. Erken çağlarda edinilen bilgilerin kalıcı izli etkilerinin yaşam boyu devam edeceği de bilimsel bir gerçektir.

İşte bu sebeplerle; Müdürlüğümüz ve Çorum Eczacı Odası arasında imzalanan “Akılcı İlaç Kullanımı” projesinde, çocuklarımızın hayata hazırlanırken ilaç kullanımı konusunda bilinçlenmeleri, yan etkilerden ve olası risklerden korunmaları, bilen, uygulayan bireyler haline gelmeleri hedeflenmektedir.

Proje kapsamında Çorum Eczacı Odasının görevlendirdiği eczacılarımız okullarla işbirliği halinde çocuklarımıza akılcı ilaç kullanımının nasıl olması gerektiği yönünde eğitimler vermektedir. İl merkezi ve tüm ilçelerimizde haziran ayına kadar devam edecek olan projemizde; Müdürlüğümüze bağlı tüm ilk ve ortaokullarımızda sunumlar yapılacaktır. Ayrıca yine projemiz kapsamında tüm ilk ve ortaokullarımızda öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik farkındalık anketi uygulanacaktır.” dedi.

Törende konuşma yapan Çorum Eczacı Odası Başkanı Süleyman KOCA; “İlaç doğru kullanılırsa etkilidir. Ancak tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara sebep olmaktadır. Bu etkiler arasında; hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yolları üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda tüm dünyada ve ülkemizde “akılcı ilaç kullanımı” çalışmaları başlatılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Eczacı Odamızda sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde, böyle bir çalışma başlatmıştır” dedi.

 

Yapılan konuşmaların ardından, konferans salonundaki katılımcılara ve öğrencilere “ akılcı ilaç kullanımı” konusunda bilgilendirme yapıldı.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.