ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü, Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. 
24 Kasım Öğretmenler Günü Törenlerle Kutlandı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, Maarif Müfettişleri Başkanı, Başkan Yardımcısı, Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Maarif Müfettişleri, emekli öğretmenler, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

 

Çelenk sunma töreninin ardından saat 10.30’da Çorum Anadolu Lisesi ve Güzel Sanatlar Lisesi tarafından hazırlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlama programı Devlet Tiyatro Salonunda devam etti.

 

Devlet Tiyatro Salonunda;  Valimiz Sayın Ahmet KARA, Garnizon Komutanı J.Kd.Alb. Sayın Ahmet ÇELİK, Vali Yardımcısı Sayın Adem SAÇAN, Emniyet Müdürü Sayın Salih Erkan TARANCI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, okul müdürleri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı program saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı.

 

Mesleğe yeni girmiş olan öğretmen ve emekli öğretmenler adına emekli bir öğretmenin konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Ahmet KARA ile Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaparak tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü”nü tebrik ettiler.

Mesleğe yeni giren öğretmenleri temsilen bir grup öğretmenin giriş yemini etmeleri, yıl içinde emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgelerinin verilmesi ve Türk Halk Müziği dinletisiyle devam eden program, öğretmenler ve öğrenciler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Öğretmenin insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin geleceğe hazırlanmalarında öncülük eden kişiler olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK;

“Siz, yeni bir çağın çocuklarına rehberlik yapıp rol model oluyorsunuz, öyle bir çağ ki; bilgi ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değişip geliştiği, bilgiye erişimin farklı boyutlarının ortaya çıktığı, yalnızca öğretmene odaklı öğrenmenin artık geride kaldığı, öğrenci merkezli eğitim modellerinin uygulandığı dönemleri yaşıyoruz. Çok daha farklı duyan, düşünen ve öğrenen bir neslin öğretmeni; sınıfın ve okulun değil, öğrencinin öğretmeni olmayı gerekli kılıyor. 

Gençlerimizin girişimci, üretken, dünyayla rekabet edecek donanımda yetişmeleri yine sizlerle gerçekleşecektir. Gelecek; yetiştirdiğimiz nitelikli gençlerin, gençler de siz değerli öğretmenlerimizin eseri olacaktır” dedi. 

İnsanın yaratılanlar içerisinde en şereflisi olduğunu, bu yaradılış şerefi ve üstünlüğü insanın akıl ile beraber yaratılışından kaynaklandığını belirten Valimiz Sayın Ahmet KARA;

“İnsan aklı sayesinde bazı şeyleri doğuştan bilebilmektedir. Ama birçok şeyi öğretmen olmadan, öğretmene ihtiyaç duymadan bilmesi mümkün değildir. Bu nedenle öğretmen fevkalade önemlidir. Öğretmenler alfabeyi de öğretiyorlar, dünyayı da öğretiyorlar. Öğretmenler geleceği inşa eden insanlardır. Öğretmen geleceği sevgiyle, muhabbetle inşa edendir. Öğretmen öğrencisine bu sevgiyi vermeli, öğrencisine bu toplum içerisinde sevgi ve saygıyla hareket etmesi gerektiğini aşılamalıdır.” dedi.

 

Valimiz Sayın Ahmet KARA; “Sevgili öğrenciler; öğretmenler sizi şekillendirmek, size yön vermek, sizi topluma kazandırmak, her türlü bilgi ile donatmak üzere çaba sarf ederken sizler de onlara sevgide saygıda kusur etmemeniz gerekir. Öğretmenlerimiz de eğitim faaliyetinde planlı olmak zorundadırlar, çağdaş olmak zorundadırlar. Öğretmen kahvede oturmamalı, öğretmen öğrencisini sınıfta bırakmak için gayret sarf etmemeli, tam tersine öğrencisinin sınıfını geçmesi için bütün çabayı sarf etmesi gerekir.

 

Peygamber efendimiz buyuruyorlar ki:” Ya öğretmen ol, ya öğrenci, her ikisi de olamıyorsan dinleyici ol.” Biz şuanda dinleyici konumundayız. Ama öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi gelecekte dinlemek istiyoruz. Bir Türk atasözümüzde şeyle söyleniyor: “Bilgili insan biraz az konuşmalı, bilgisizler ise hiç konuşmamalı.” Bu nedenle az ve öz konuşmak şiarımız olmalı, bilgiye ulaşmayı, öğrenmeyi, çok çalışmayı terk etmememiz gerekir. Ülkeler kılıçla fetih edilir, ama halk kılıçla idare edilmez, kalemle idare edilir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, hayatını kaybeden öğretmenlerimize rahmet diliyor, mevcut öğretmenlerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.” dedi.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.