ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı.

Cumhuriyetimizin 91.Yılı Hürriyet meydanında düzenlenen törenle kutlandı. Törene Valimiz Sayın Ahmet Kara, Garnizon Komutanı Jandarma Kd.Albay Ahmet Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Cumhuriyet Bayramı İlimizde Coşkuyla Kutlandı.

Valimiz Sayın Ahmet Kara, İl Garnizon ve Jandarma Komutanı Kd.Albay Ahmet Çelik ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’den oluşan kutlama heyeti vatandaşlar, öğrenci ve protokolün bayramını kutladılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra İlimiz Valisi Ahmet Kara, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuması ve halk oyunları ekiplerinin gösterilerini sergilemelerinin ardından tören geçişi yapıldı. Askeri tören kıtası, Gaziler ve Muharipler Derneği üyeleri ve öğrencilerden oluşan bayram kortejinin protokol ve vatandaşları selamlamalarıyla tören sona erdi.

Valimiz Sayın Ahmet Kara Tebrikleri Kabul Etti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı. Valimiz Sayın Ahmet Kara, Jandarma Komutanı Kd.Albay Ahmet Çelik ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ile birlikte Valilik Makamında tebrikleri kabul etti. 

 

        “Bugün Ülkemiz muasır medeniyet seviyesine ulaşmış bir ülke konumundadır.”

Valimiz Sayın Ahmet Kara; “Bugün ülkemiz sosyal güvenliğin tüm ülke insanını kapsadığı, yetimlerin, dulların, yaşlıların ve engellilerin ve muhtaçların sosyal hizmetlerden yararlandığı, öğrencilerimizin 20 kişilik sınıflarda eğitim gördüğü, kitaplarını ücretsiz aldığı, temel eğitimin 12 yıla çıkarıldığı, akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarla eğitim gördükleri özetle muasır medeniyet seviyesine ulaşmış bir ülke konumundadır.” Dedi.

Valimiz Ahmet Kara: “91. yılını kutladığımız Cumhuriyetin ilelebet yaşaması, milletimizin varoluş ve kalkınma mücadelesinde başarılı olması dileği ile, Cumhuriyet kadroları olan sizleri saygıyla sevgiyle muhabbetle selamlıyorum.
            Cumhuriyete gelinceye kadar bütün cephelerde hayatları pahasına bu coğrafyayı vatan yapan, yıkılan imparatorluğun küllerinden yeni bir devletin doğmasını sağlayan, başta Gazi M.Kemal Atatürk olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor ; Türk devletini bir Cumhuriyet haline getiren ve Gazi M.Kemal Paşanın teklifini oybirliği ile kabul ederek ayakta alkışlayan T.B.M.M. üyeleri ile Cumhuriyetimizi demokratik hale getiren hürriyet şehidi Menderes’e de şükranlarımı sunuyorum.
            Cumhuriyet ilan edileli tam 91 yıl oldu. Askeri savaştan ve zaferden sonra sıranın ekonomik zaferler kazanmaya geldiği bilinci milletimizin hafızasına yerleşmiştir.
            İstiklal savaşından çıkıldığında, galip gelmemize rağmen harpten artakalan 13 milyon nüfusun bir kısmı sakat, bir kısmı çocuk, bir kısmı ise yaşlılardan oluşuyordu.
            Normal bir nüfus yapısına ve eğitim seviyesine gelmek yıllar alacaktı ve öyle oldu. Başlatılan eğitim, ekonomik v.s. her alandaki seferberlik politikaları başarılı oldu.
            Ayrıca halkın iyiliği için inşa edilen fakat fiilen halkın bu rejimde bütün kesimleriyle yer almadığı bir Cumhuriyet seçkinci bir idare tarzı olurdu. Halbu ki Cumhuriyet insanı merkeze alan her türlü monarşik, oligarşik veya aristokratik idare tarzlarını reddeden bir idarenin adıdır. Cumhuriyet faziletli ve erdemli bir rejimin adıdır. O nedenle zaman içinde demokrasiye evrilerek bütün halk kesimleri kapsanmıştır. Hukuk devleti ilkesi de kabul edilerek Türkiye Cumhuriyeti Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti haline gelmiştir. Bu idare tarzında herkesin dil, din ve etnik kökenine bakılmaksızın hak ve hukuku önceden belirlenmiştir.
            İşte her alanda yıllarca süren çalışma ve reformlar sonucu Cumhuriyet halk tarafından tam anlamıyla benimsenmiş, ülkenin en kronik sorunlarına çözümler bulunmuş ekonomik ve demokratik istikrar sağlanmış ve enflasyon yenilmiştir” diye konuştu.

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.