ÇORUM İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı Başladı.

Okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerimizin, alışkın olduğu ev ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişinde okul kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek; oyun, drama ve sportif etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını tanımalarını sağlamak amacıyla  uyum programı uygulaması başladı.
2014-2015 Eğitim Öğretim Yılı Uyum Programı Başladı.

Sadece okul öncesi ve ilkokula başlayan değil, ortaokula başlayan öğrencilerimiz de yeni bir okul ve öğrenme ortamıyla karşılaşmaktadırlar. Bu nedenle, 2014-2015 eğitim öğretim yılından itibaren  Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün 18/08/2014 tarih ve 3416169 sayılı yazılarına istinaden ortaokul 5. sınıf öğrencilerimiz için de “Uyum Programı”nın uygulanması 08-12 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu bağlamda uygulamaları yerinde görmek amacıyla 08 Eylül 2014 Pazartesi günü İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Seyit Ali BÜYÜK, İl Maarif Müfettişleri Başkanı İbrahim KABAN ve Temel Eğitim Şube Müdürü Sinan GÜNGÖR ile birlikte İl merkezindeki İkbalevler Anaokulu, İstiklal İlkokulu, 19 Mayıs İlkokulu ve Danişmend Gazi İmam Hatip Ortaokulunu ziyaret etti. Öğrenciler, velileri ve öğretmenlerimizle görüş alışverişinde bulundu.

Ortaokul döneminin çocuğun çocukluk döneminden çıkarak ergenlik dönemine girmeye başladığı, okul ve çevre değişikliği, derslerdeki akademik içeriğin ve düzeyinin farklılaşması, farklı ve çok sayıda ders çeşidi ve öğretmenle karşılaşılacak olması nedeniyle 5. sınıf öğrencilerine yönelik gerçekleştirilecek Uyum Programı önem taşımaktadır. 

Söz konusu uygulama kapsamında;

•Okulun çevre ve fiziki koşulları, öğrencilerin gelişim düzeyleri dikkate alınarak öğrencinin okulu tanımasını ve uyumunu kolaylaştıracak “Okul Uyum Programı”nın okul öncesi öğrencileri için okul öncesi öğretmenleri;  ilkokul 1. sınıf öğrencileri için sınıf zümre öğretmenler kurulu; ortaokul 5. sınıf  öğrencileri için ise okul müdürlüğünce branş öğretmenlerinden oluşturulan komisyon tarafından 1-5 Eylül 2014 tarihleri arasında hazırlanmış olup, uyum haftasında uygulanmaktadır.

 •Uyum Programı kapsamında öğrencilerle okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve okul personelinin tanıştırılması; okulun idari birimleri (müdür, müdür yardımcıları, öğretmenler ve diğer okul personelinin odaları, rehberlik birimleri, güvenlik görevlisi odası vb.)  ile okul kütüphanesi, bilgisayar sınıfları, laboratuvar,  konferans salonu, spor salonu, kantin vb. mekânların gezdirilmesi; okul çevresi, okulda verilen hizmetler, mevzuat ve kurallar, okulun sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri,  okulda ve okul çevresinde doğacak ihtiyaçlarını nasıl giderecekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

 

•Öğrencilerin ve velilerin birbiriyle tanışıp kaynaşmalarını sağlayacak etkinlikler yapılacak ve Velilerin çocukların eğitimi konusunda daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla okul, öğrenci ve veli ilişkisinin önemi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılarda alınacak tedbirler vb. konularda rehber öğretmenler tarafından bilgilendirme yapılacaktır.

FotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğrafFotoğraf

Üçtutlar Mahallesi Eşref Hoca Caddesi No 8 - 0 (364) 224 17 83 / 224 02 01

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.